Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde bulunan şehir, yalnız peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aldatıcı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste beyit sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar muhtevain tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete beyit sahipliği yapan bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de bayağı popüler. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aldatıcı 13 yeri sizin muhtevain listeledik. Eğer siz de yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede iz düzlük surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten istek alanlar muhtevain adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve yol kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz düzlük katıksız gaz lambası deposundan binlerce senedir çıdem alevler ezelî Yunan Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan çıbanlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi ön dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 ön şeşndan alevler saçcevher devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi ön dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek muhtevain Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde iz tuzakır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında iz tuzakır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda külliyen yabancı inşaatı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında gene değanlayıştirilmiştir. Kadim saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının iz aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal cihetında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli iz tuzakır. Bu demirin anlayışlevi ise idam edilen kişileri devir boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında iz tuzakıyor. Ayak tabanı Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan birlik kitap olmasının kenarı esna Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir binalarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir cümle halinde sıyanet şeşna alınmıştır.

Alanya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir