chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak diğer bir kaynağa aktarma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan doğal gazın kondanserde soğutulması ile çalışır. Henüz sonra genleşme vanasından sabık doğal gazın basıncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve mayilaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak maksut mayinın üzerinden ısıyı alır alçsıkıntısız matbuatçta doğal gaz olarak kompresöre hasılat, yeniden sıkıştırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam değer.

Chiller sistemi;

Sutaş soğutmalı chiller
Muhit soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi kesinlikle çalışır sorusuna yanıt serpmek bâtınin soğutma gruplarını ayrı ayrı izlemek gerekir.

Muhit Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakılırsa gruplandırılır. En muhteşem fark ise ısı kaynağının ne başüstüneğudur. Eğer ısı havaya tehirliyorsa hava kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa kez kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Muhit soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu doğal gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin hava soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve mualla sıcaklıkta doğal gaz halindeki soğutucu sıkıntısızışdem kondansere gönderilir. Fanlar yardımı ile batarya yüzeyinde hava sıkıntısızışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Doğal gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Sutaş Soğutmalı Chiller
Sutaş soğutmalı chiller soğutma sistemleri, hava soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har doğal gazı kez ile soğutur. Doğal gazın soğutulması bâtınin hava soğutmalı bataryalar adına kez kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı değemektiriciler kullanılır.

Chiller kesinlikle çalışır diyenler bâtınin kez soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında kez kaynağı ihtiyacının bulunduğunu göstermek gerekir. Sutaş kaynakları; akarsu, su, soğutma kulesi yahut ölçünlü kez hattı kabil. Sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek meydanın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli ama kez maliyetlerinin sakıt başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Sutaş soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine malik başüstüneğu bâtınin soğutma maksut bölgeye en yakın şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ideal çözüm sağlamaktadır. Yoğunluk üstü araçlarının iklimlendirilmesi bâtınin de kez soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller kesinlikle çalışır diyenler bâtınin son olarak kez soğutmalı chiller sistemlerinin amortisör hacmini minimize etmiş olduğu bâtınin müşabih kapasitedeki chiller cihazına kıyasla %65 henüz küçük hacim sağladığını göstermek gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma performansındaki yükselme sebebi ile henüz sakıt cazibe tüketimi yapar ve mualla performans sağlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri özellikle yapmak üzere, besin ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk hava depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanma meydanına iyi chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi kesinlikle çalışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve emekletmeniz bâtınin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden dayak alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir