Hava Durumu Tahminlerinin Tarım Sektörüne Etkisi Nedir?

Hava durumu ölçümleri, çoklukla hava bilgisi istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve veçheü, gönen nispetı, hava yuvarı tabncı, yağış miktarı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoklukla manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoklukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine için hararet, gönen ve rüzgar hızı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve sınırlı aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler henüz az maliyetli ve henüz çapkındır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve abuhava değemekikliği çkırmızıışmaları kadar birşunca alanda kullanılır. Bu ölçümler, günce hava tahminleri, natürel kıyamet ikazları ve başka meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar mevzularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birşunca ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları yahut çsafha bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve başka kaynaklara erişim sağlamlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve başka meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler üretimu aracılığıyla tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü kılmak, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını temin etmek ve abuhava değemekikliği ile müntesip tetkikatı özendirme kılmak kadar görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir